هنرمندان هم از دانلود غیرمجاز بدشان نمی‌آید/ قانون را دور می‌زنند
هنرمندان هم از دانلود غیرمجاز بدشان نمی‌آید/ قانون را دور می‌زنند

موارد نقض کپی رایت در حوزه آثار موسیقایی طی سال های اخیر نه تنها کاهش نیافته بلکه با ظهور و بروز پدیده هایی چون پیام رسان ها و پیشرفت فضای مجازی تبدیل به جریانی کاملا عادی شده است گویی اینکه دانلود آثار موسیقایی بدون اجازه پدیدآورندگان نه تنها جرم محسوب نیست بلکه از سوی برخی از مخاطبانی که دانلود غیرقانونی جزوی از فعالیت روزانه آنهاست، تبدیل به فرآیندی رسانه ای و تبلیغاتی با داعیه حمایت از هنرمندان هم شده است! فرآیندی که به زعم نگارنده مصداق بارز سرقت فرهنگی است و می بایست هر چه زودتر نسبت به رفع موانع قانونی و عملیاتی شدن قانون کپی رایت اقدامات جدی انجام گیرد.


در صورت اجرایی نشدن راهکارهایی مناسب در حوزه کپی رایت که فعلا با کم توجهی برخی از نهادهای ذی صلاح از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع تازه تاسیس بدون فعالیت «تولیدکنندگان آثار شنیداری» مواجه است، قطعا اقتصاد موسیقی ایران در ورشکستگی کامل قرار خواهد گرفت که در صورت رسیدن به چنین نقطه ای دیگر ماجرا مصداق بارز «نوشدارو بعد از مرگ سهراب» خواهد بود.


مبحث مهم کپی رایت آثار موسیقایی بهانه ای شد تا حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به همراه کاوه رضوانی راد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانه موسیقی به دعوت گروه هنر خبرگزاری مهر ساعاتی را مهمان ما باشند و ضمن ارایه نقطه نظرات خود در حوزه کپی رایت، بررسی زوایا و ظرفیت های قانونی برای اجرای این قانون و نقش خانه موسیقی در این فضا به معرفی برخی از کارهای عملیاتی این مجموعه در موضوع کپی رایت بپردازند.
خلاء قانونی زیادی نداریم


حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در ابتدای این نشست ضمن قدردانی از خبرگزاری مهر برای توجه به مساله کپی رایت آثار موسیقایی گفت: ما بارها اعلام کرده ایم مهم ترین مساله حوزه اقتصاد هنر موضوع «کپی رایت» است.


وی با اشاره به اینکه خیلی ها می گویند در این زمینه خلا قانونی داریم، بیان کرد: برخلاف اینکه گفته می شود در این زمینه خلاء قانونی داریم ولی در حال حاضر آن قدر هم خلاء قانونی نداریم بلکه موضوع اساسا مغفول مانده و آنچنان که باید به آن پرداخته نشده است.


نوربخش مساله را دارای دو وجه دانست و گفت: وجه اول به آگاهی بخشی به مردم و اهالی موسیقی مربوط می شود و وجه دوم نیز به جنبه های قانونی و ساز و کارهای مرتبط بازمی گردد که این موضوع باید از مجراهای مختلف انجام شود. ما معتقدیم در مبحث کپی رایت این دو وجه باید به موازات هم هدایت شوند و در غیر این صورت باز هم مشکل خواهیم داشت.


وی ادامه داد: آگاهی بخشی به جامعه مطلب مهمی است زیرا شاید عموم مردم آگاهی ندارند که رعایت نکردن کپی رایت چه تبعاتی در پی دارد. همه مردم قبح دزدی را می دانند و نادرست بودن دزدی از کودکی به بچه ها یاد داده می شود و از طریق خانواده به آنها گفته می شود که هرکسی در زندگی شخصی اش حریمی دارد که نباید به آن وارد شد، حال چرا در موضوع کپی رایت توانسته ایم آگاهی بخشی داشته باشیم؟


مدیرعامل خانه موسیقی با اعلام اینکه در این مطلب جامعه و مردم آگاهی کافی نسبت ندارند، توضیح داد: تاثیرات آموزش و آگاهی بخشی در حوزه راهنمایی و رانندگی را می بینیم که چقدر در زندگی مردم تاثیرگذار بوده است. به عبارتی اگر بخواهیم صرفا بر وجه قانونی مساله تاکید کنیم کار جلو نمی رود و اینجاست که آموزش نقش مهم خود را نشان می دهد.
آثار هنری برای برخی حکم اموال عمومی دارد!


این خواننده موسیقی ایرانی افزود: متاسفانه بیشتر مشکلات در زمینه دانلود غیرمجاز از جامعه و مردم نشات می گیرد که یک اثر هنری را جزو اموال عمومی خود می دانند، یعنی فلان محصول موسیقایی که توسط هنرمند، تهیه کننده یا ناشر دربرگیرنده هزینه های مالی و معنوی بوده به مثابه یکی از اموال عمومی است که همه می توانند از آن بهره بردای کنند و هیچ کس هم توجه نمی کند که این کارها صاحبانی دارد که برای استفاده از آن باید رضایت صاحبانش را نیز داشته باشند.


وی تاکید کرد: دانلودهای غیرمجازی که در فضای مجازی وجود دارد بیشترین لطمه را به موسیقی کشور وارد کرده است. متاسفانه عده ای از مردم بدون پرداخت کوچک ترین هزینه ای آثار را دریافت می کنند و بدون هیچ گونه عذاب وجدانی آنها را گوش کرده و در اختیار دیگران هم قرار می دهند.


متاسفانه بیشتر مشکلات در زمینه دانلود غیرمجاز از جامعه و مردم نشات می گیرد که یک اثر هنری را جزو اموال عمومی خود می دانندنوربخش با ذکر جزییات دیگری از بی توجهی بسیاری از مخاطبان نسبت به دانلود مجاز آثار موسیقایی طی سال های گذشته عنوان کرد: ما در بخش اعمال قوانین نیز با مسایل مختلفی روبه رو هستیم که باید روی تک تک آنها تمرکز کرد. نهادهای های مختلف که در حوزه کپی رایت از آنها به عنوان نهادهای ذی ربط یاد می شود باید به همگرایی برسند که این موضوع نیازمند پیگیری های جدی است و ما در این سال ها به شدت پیگیر آنها بودیم، به عنوان نمونه ما با سازمان صدا و سیما بارها وارد مذاکره شدیم که بالاخره رسانه ملی باید به ضابطه ای در زمینه پخش آثار موسیقایی و رعایت حق مولفان تن بدهد. در این زمینه تنها هنرمندی که به صدا و سیما اعتراض کرد استاد شجریان بود که طی آن نامه ای را منتشر کرده و از رییس وقت صدا و سیما خواست تا آثارش پخش نشود. البته هم


mehrnews.com/news/4295538نويسنده : meraphicgraphic


تبليغاتclose
آگهی رایگان