عذرخواهی کردن و پس گرفتن جایزه ایرادی ندارد/ اثر خوانش جدیدی دارد
عذرخواهی کردن و پس گرفتن جایزه ایرادی ندارد/ اثر خوانش جدیدی دارد

به گزارش خبرنگار مهر، با گذشت بیش از ۱۰ روز از اختتامیه نهمین جشنواره تجسمی فجر و پس از بحث هایی که پیرامون یکی از آثار برگزیده این جشنواره و طرح مسأله کپی بودن این اثر در محافل هنری و رسانه ای پیش آمد، همچنان این موضوع محل بحث است. هر چند شورای هنری نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با انتشار بیانیه ای به اظهارات اخیر درباره کپی بودن آثار برگزیده جشنواره تجسمی فجر واکنش نشان داد اما ظاهرا این بیانیه اذهان عمومی را قانع نکرد به طوریکه انجمن هنرمندان نقاش ایران، انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، انجمن هنرمندان سفالگر، انجمن عکاسان ایران، انجمن تصویرگران ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران در بیانیه ای مشترک بار دیگر نسبت به این حاشیه و بیانیه شورای هنری واکنش نشان دادند و اعلام کردند که این روزها صحبت از جایزه ای است که در جشنواره ی دولتیِ فجر به شخصی تعلق گرفته که اثر هنرمند دیگری را با مختصر تغییراتی به نام خود جا زده و به طریقی جایزه جشنواره را تصاحب کرده است. هیات داوران جشنواره هم با انتشار بیانیه ای با ارجاع به بحث تئوریک (از آن خودسازی) کاملا از عملکرد خود دفاع کرده اند که به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. اینکه یک اثر کپی از کار یک هنرمند دیگر توانسته طوبای زرین نهمین جشنواره بین المللی تجسمی فجر را از آن خود سازد، دُملِ کهنه ای را گشوده است که دیدنش هرگز خوشایند نبوده و نیست و سنگینیِ حضورش چنان گزنده است که نمی گذارد نادیده گرفته شود.


رضا یساولی از اعضای شورای هنری نهمین جشنواره تجسمی فجر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اتفاق پیش آمده و کپی بودن یا نبودن این اثر و همچنین بیانیه شورای هنری گفت: اول از همه لازم است این نکته را توضیح دهم که بسیاری از دوستان دچار این اشتباه شده اند که همه اعضای شورای هنری عضو داوری آثار بودند. بنده و بسیاری از دوستان در این جشنواره تنها عضو شورای هنری بودیم و در داوری آثار حضور نداشتیم. به طور مثال خود من و آقای هوشیار جزو داوران نبودیم و تا مرحله انتخاب آثار حضور داشتیم. طبیعی هم هست که ۱۱ نفر آثار را داوری نکنند اما تا مرحله انتخاب آثار شخصا مسئولیت اشتباهی را که شده می پذیرم. هر چند هیچکس نمی تواند ادعا کند به همه آثار هنری که در گوشه و کنار دنیا خلق می شود اشراف کامل دارد.


وی ادامه داد: در جلسه ای که روز دوشنبه هفته گذشته برگزار شد و بیانیه از دل آن جلسه بیرون آمد نیز حضور نداشتم و فکر می کنم اگر از ۱۱ نفر شورای هنری استعلام بگیرید اکثریت حضور نداشتند. به هر حال این روزها سر هر کدام از ما به نوعی شلوغ است و من خودم آن روز را سر کلاس بودم. به نظرم بهتر بود بیانیه از دل یک خرد جمعی بیرون می آمد. بعد از انتشار بیانیه آن را در اختیار من گذاشتند و نقطه نظراتی داشتم و احساس کردم برخی موارد را باید تغییر دهیم. به هر حال من با این اعتباری که در این سالها کسب کردم قطعا نمی خواهم اعتبار حرفه ای خود را سر مسأله ای که شبهه دارد هزینه کنم. شخصا هم معتقدم کاری که آقای خراسانی کرد صحیح نبوده و نباید جایزه می گرفت. به نظرم داوران می توانستند آثار برگزیده را یک سرچ بکنند و با اطلاعاتی که به دست آمده و به دنبال افشای کپی بودن کار، هیات داوران می توانستند یک بررسی مجدد روی انتخاب انجام دهند.

http://www.mehrnews.com/نويسنده : meraphicgraphic


تبليغاتclose
آگهی رایگان